Zobacz kategorię: Dom i ogród

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Jak wyczyścić przypalone żelazko?
Brudna i przypalona płyta żelazka nie tylko źle wygląda, ale również może zabrudzić prasowane ubranie!
Oto kilka sprawdzonych rad, jak wyczyścić przypalone żelazko!

1. Bardzo dobrym domowym środkiem czyszczącym jest ocet! Nasącz nim ściereczkę, a następnie przetrzyj dokładnie płytę żelazka. Jeszcze lepszy efekt uzyskasz, dodając do octu sodę oczyszczoną. Na koniec przetrzyj stopę żelazka wodą, aby usunąć ocet.

2. Gdy do żelazka przywarła i przypaliła się substancja woskowa, włącz żelazko i nastaw na najwyższą temperturę, prasuj gazetę, dopóki brud nie zniknie. (metoda na "gorąco")

3. Gdy brud na stopie żelazka jest oleisty, użyj amoniaku. Przetrzyj nim suchą płytę żelazka, a na koniec wyczyść wodą.

4. Można tez użyć niektórych środków czystości: mleczka do czyszczenia kuchni i łazienki lub płynu do naczyń. Czy sposób ten będzie skuteczny, zależy głównie od stopnia zabrudzenia żelazka. Żelazko czyść za pomocą ściereczki, nie używaj drucianych gąbek ani ostrych narzędzi, aby nie uszkodzić płyty żelazka!

5. Inny sprawdzony sposób na przypalone żelazko to prasowanie soli. Na desce do prasowania rozłóż gazetę, wysyp sól, włącz i ustaw żelazko na najwyższą temperaturę. Prasuj dopóki brud nie zniknie.

6. Otwory na parę czyść patyczkami kosmetycznymi nasączonymi octem. Na koniec zawsze czyść na mokro wodą, aby usunąć ocet.

7. Octu użyj też do czyszczenia zbiornika na wodę. Wlej do niego ocet z wodą, wymieszane w proporcjach 1:1. Włącz żelazko, niech paruje przez około pięć minut. Wylej ze zbiornika resztkę mieszanki, poczekaj, aż żelazko wyschnie. Na koniec musisz usunąć ze zbiornika pozostały ocet. To nie tylko kwestia zapachu. Ocet może zniszczyć ubranie, więc należy dokładnie go wymyć, zanim zaczniesz prasować. Aby usunąć ocet ze zbiorniczka, wlej do niego wodę, włącz żelazko i nastaw na parowanie. Powtórz kilka razy.

Pamiętaj, aby żelazko czyścić, gdy jest wyłączone, a płyta żelazka jest zimna! Wyjątkiem są tylko tzw. metody "na gorąco".
/

Komentarze

Musisz być zalogowany, żeby skomentować ten obiekt.